Referencje

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
 
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Obserwacja rzeczywistości nie nastraja optymistycznie. Nawet do najbardziej zaciekłych zwolenników "prawdy" głoszonej przez ścieko-media zaczyna docierać że jednak coś złego dzieje się w naszym otoczeniu, że w zaplanowany sposób pewne siły demontują naszą cywilizację, redukują ludzkość i czynione są przygotowania do gwałtownych zmian o katastroficznym przebiegu.

I nie jest obecnie istotne, czy czynnikiem tym będzie wojna, głód i brak elementarnych środków przetrwania, kolejna wymyślona pandemia czy inwazja obcych.

 


Ale wszystkie fakty działalności bardzo wielu struktur "państwowych" na całym świecie coraz wyraźniej łączy celowość i planowość działań. Nie znamy tych planów ani celów, chociaż coraz więcej danych i informacji powoduje, że łatwość łączenie kropek staje się coraz łatwiejsza, a praktycznie każde zarządzenie, powstałe prawo, stworzone ustawy zawierają groźne dla społeczeństw całego świata regulacje.Zastanawiająca jest w tym wszystkim apatia społeczna i kompletny brak reakcji społecznej na ewidentnie wrogie i szkodliwe działania grup trzymających władzę.

bezpieczenstwo1 480Naszym niemal obowiązkiem jest więc przygotować się do potencjalnych zagrożeń, które miejmy nadzieję że nie nadejdą, ale posiadanie potencjału bezpieczeństwa dla siebie i naszej najbliższej rodziny wydaje się być elementem o coraz bardziej ważnym priorytetowo poziomie. Czy zorganizowanie tego typu zabezpieczeń jest dla nas stratą energii i potencjału ekonomicznego? Zależy od skali działań i poziomu inwestycji, szczególnie w warstwie sprzętowej. Bo zapasy wody i pożywienia tworzyć mogą tylko bufor bezpieczeństwa, który nie wpływa na nasze inwestycyjne wydatki. Wcześniej, czy później możemy je zużyć.

Trochę inaczej wygląda sprawa zapasów urządzeń i sprzętów koniecznych czy pomocnych do przetrwania. Niektóre z nich mogą być kosztowne i powodować konieczność rozbudowy stanów magazynowych o dodatkowe przedmioty, materiały, surowce, paliwa. Niemniej w każdym gospodarstwie domowym powinny być zgromadzone najbardziej podstawowe narzędzia i materiały, które będziemy mogli wykorzystać w warunkach krytycznych.

Nasza gotowość na krytyczne wydarzenia powinna zawierać przygotowania w kilku różnych zakresach, które podzielić możemy na podstawowe - jak woda i żywność, oraz materiały związane z zachowaniem higieny osobistej i zdrowia, jak również narzędzia i sprzęty mogące zapewnić nam przetrwanie w warunkach całkowitego lub częściowego odcięcia od zasobów cywilizacyjnych. Nie możemy tu zapomnieć o przygotowaniu - nawet koncepcyjnym alternatywnej lokalizacji gdzie moglibyśmy się ulokować w wypadku potrzeby zmiany miejsca zamieszkania wywołanego warunkami zewnętrznymi, zapewnienia bezpieczeństwa noclegów, łączności z rodziną, znajomymi, stworzenia punktów kontaktowych i procedur z tym związanych. Pamiętajmy że w takich sytuacjach - łączenie się w operatywne grupy wsparcia może decydować o naszym przetrwaniu.

O naszym bezpieczeństwie stanowić będzie nasza kreatywność, przewidywanie, odpowiedzialność i zaufanie do swoich umiejętności i wiedzy. Wykorzystujmy to, nie patrząc na innch, bo gdy nastąpi jakikolwiek kryzys, sklepy, centra handlowe nie dostarczą nam codziennej porcji pożywienia czy wody. Pokazały to bardzo wyraźnie kryzysy ostatnich lat, np. w Teksasie w 2021 roku, gdzie dziwna anomalia klimatyczna wywołała spadek temperatur poniżej -18 stopni C. i całkowite załamanie cywilizacyjne na tych terenach. Raz na parę set lat zdarzało się tam że wystąpiła temperatura poniżej zera stopni, a nagle wystąpiła katastrofa. Ludzie nie przygotowani pod żadnym względem próbowali przeżyć w samochodach, grzejąc się przy pracujących silnikach, nie było prądu, nie działały sklepy, niszczały popękane od mrozu instalacje wodociągowe nie przystosowane do pracy w warunkach ekstremalnie niskich na tych terenach temperatur.

Dlatego wszyscy powinniśmy zadbać o różne formy zabezpieczeń i dysponować jakimkolwiek marginesem bezpieczeństwa. Aby to jednak zrobić, zacząć musimy od prac analitycznych i koncepcyjnych i oszacować musimy nasze potrzeby, możliwości i potencjał własny oraz potencjał grupy, którą powinniśmy też "zbudować" w pierwszym etapie teoretycznie i pracować nad zacieśnieniem współpracy i kreowaniu takiej grupy wśród najbliższych i pewnych znajomych, rodziny itp.

Pierwsze elementy o krytycznym znaczeniu to zapewnienie podstawowych rzeczy do przetrwania - czyli woda i żywność.

Woda

woda1 280

jest czynnikiem krytycznym więc powinniśmy mieć jej zapas na parę dni, ale też musimy zastanowić się skąd ją pozyskiwać jeśli te zapasy ulegną zużyciu, zniszczeniu czy też stracimy je w jakiś inny sposób. Priorytetem powinno być przygotowanie sobie listy potencjalnych źródeł zaopatrzenia w wodę. Powinniśmy w naszym otoczeniu poszukać i znaleźć miejsca gdzie będzie się można zaopatrzyć w wodę pitną i eksploatacyjną do celów higienicznych, mając kilka alternatyw. Uwzględniać przy tym musimy kwestię potencjalnie braku zasilania i energii elektrycznej. Chodzi o możliwość zarówno wystąpienia braku dostępu do jednych z nich, jak i ew. skażenia czy zaniknięcia innych. O ile bez żywności możemy bez problemu przetrwać ponad miesiąc czasu, o tyle braki wody są bardziej krytyczne.

Zakładamy że element zapasów wody np. butelkowanej jest elementem najprostszym i czytelnym, to już jednak przeliczenie zapasów potrzebnych dla rodziny dziennie i przedstawienie tego w formie zaplanowanych zapasów może rodzić już wątpliwości, bo np. przy oszacowaniu że nasza rodzina dziennie zużywa około 10 litrów wody - w skali np. 3 miesięcy jest to już około 900 litrów wody.

studnia1 480

 I teraz - woda ta ma niejako dwa zastosowania - woda spożywcza do picia i uzupełniania płynów, jak też woda użytkowa, głównie do higieny i innych zastosowań, często niezbędnych do przeżycia.

Zapasy wody najlepiej aby były zmagazynowane w pojemnikach mniejszych, maksymalnie do 10 litrów. Jeśli dysponujemy zbiornikiem nap. 1000 litrów, powinien on być zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi i umieszczony w miejscu które da możliwość łatwego z niej korzystania (np. przez zawór do spuszczania wody. Mniejsze pojemniki umożliwiają łatwiejsze korzystanie, a stare pojemniki umożliwiają wykorzystanie ich do pozyskiwania wody z bieżących źródeł lub do celów higieniczno-technicznych.

Woda spożywcza - musi być w sposób pewny i bezpieczny oczyszczona i przygotowana, aby ją pozyskać musimy dysponować urządzeniami które umożliwią nam jej oczyszczenie i przygotowanie do spożycia. Oczywiście podstawą krótko terminowych problemów z zaopatrzeniem powinny być zapasy wody butelkowanej, ale w wypadkuwystąpienia dłuższych terminów zaniku łańcuchów dostaw, musimy pomyśleć o innych źródłach zaopatrzenia w wodę.

O ile w warunkach krytycznych jest to całkowicie konieczne, o tyle nawet podczas normalnej eksploatacji i życia , warto przemyśleć i wyposażyć się w zestaw instalacji systemu filtrów , najlepiej z odwróconą osmozą, aby zapewnić sobie dobrą jakość wody na co dzień. W warunkach pozyskiwania wody z różnych źródeł , przy ewentualnym czynniku potencjalnego zanieczyszczenia jej różnymi skażeniami czy nawet braku dostępności wody czystej, procesy uzdatniania wody mogą być krytyczne dla zapewnienia zdrowia. Pamiętajmy jednak, że systemy filtrowania wymagają wytworzenia jakiegokolwiek ciśnienia hydrostatycznego, aby wymóc przepływ wody przez warstwy filtracyjne. Planując więc możliwości uzdatniania wody, pamiętać musimy o tym, aby móc takie warunki stworzyć w sposób niezależny od posiadania dostępu do energii elektrycznej. Jest to w sumie proste, ale należy dysponować jakimś potencjałem technicznym, aby stworzyć sobie warunki do szybkiego skonstruowania takiego systemu.  Wystarczy nam zbiornik wody na kilka, kilkanaście litrów umieszczony gdzieś wysoko, kilka metrów elastycznej rurki, różnica poziomów i mamy uzyskane ciśnienie, które zasilić nam może zestaw filtrujący.. Omówimy to dokładniej w tematyce sprzętowej.

Oprócz mechanicznych systemów uzdatniania warto być wyposażonym w różnego rodzaju preparaty które zapewnią nam eliminowanie zagrożeń biologicznych, jak też i ew, reagowanie z elementami zagrożeń chemicznych. Są dostępne różne preparaty na rynku i warto w swoich zasobach mieć taki podstawowy zestaw. W krytycznych sytuacjach może to być np. chloryn sodu, stosowany do dezynfekcji basenów, i wystarczy jego śladowa ilość, aby wyeliminować różnego rodzaju zagrożenia.

Woda techniczna - jest również niezbędna i aby poczuć jak bardzo wystarczy na jakieś 3 dni odciąć sobie wodę w domu. Nawet skorzystanie z toalety staje się wtedy problemem. Często woda taka może być niezbędna, aby funkcjonować w sposób umożliwiający przetrwanie bez zagrożeń epidemiologicznych, zachowaniu czystości, funkcjonowania niektórych urządzeń. Jej jakość nie musi być duża, ale też nie powinniśmy bagatelizować jej właściwości, i dobrze było by zapewnić jej jakiś poziom czystości. Może to być woda z ujęć lokalnych, studni, zbiorników wodnych. Ale należy stosować ją z rozmysłem i odpowiedzialnością.

W posumowaniu kwestii zapewnienia sobie zaopatrzenia w wodę:

  • zapasy magazynowe
  • zgromadzenie wiedzy skąd lokalnie zaopatrywać się w wodę
  • uzdatnianie wody do celów spożywczych
  • odkażanie wody do celów higienicznych i technicznych

 Żywność

w tej hierarchii ma dużo mniejsze znaczenie. Zapewniamy że każdy z nas bez problemu jest w stanie wytrzymać bez wyżywienia ponad miesiąc czasu, bez utraty potencjału aktywności na podstawowym poziomie. Jeśli w tym okresie występują jakieś anomalie i osłabienia, są one raczej efektem pracy naszego umysłu i programów jakie tam mamy, niż rzeczywistych skutków braku pożywienia.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że prowadzenie głodówki pełnej, a minimalne, ale jednak "podjadanie" to dwa różne etapy i wprowadzając do naszego organizmu mylne informacje, możemy tym często spowodować duże szkody i problemy. Nasz organizm jest doskonale przygotowany do długotrwałych zaników pożywienia i są one dla niego bardzo korzystne i mają działanie zdrowotne, jednak jadając małe ilości pożywienia, powodujemy że organizm nie wchodzi w tryb samo zjadania, a wyczekuje na pożywienie z zewnątrz, co może skutkować nie obliczalnymi i bardzo indywidualnymi powikłaniami. Zwracamy też uwagę, że przerwanie takiej długiej głodówki nie jest proste i absolutnie może być groźne dla naszego życia, jeśli nagle, po kilkudziesięciu dniach braku jedzenia zaczniemy jeść normalnie i w dużych ilościach. Należy zacząć od małych dawek, zależnych od czasu przebywania na głodówce, głównie w postaci wywarów z niewielką zawartością tłuszczy aby zapewnić natłuszczenie wewnątrz jelit i powolne zwiększanie ilości i gęstości pożywienia. Powinno ono być w tych chwilach rozdrobnione aby ułatwić trawienie i pozwolić organizmowi stopniowe dojście do siebie. Przyjmuje się że czas wychodzenie z intensywnej głodówki powinien równać się czasowi jej trwania, ale uważa się że skrócenie tego czasu do połowy jest jeszcze akceptowalne.

Ważnym czynnikiem w trakcie głodówki jest oczywiście przyjmowanie płynów, i tu należy zadbać o zawartość różnych mikroelementów i elektrolitów. Często w głodówkach zdrowotnych po kilku, kilkunastu dniach występują bardzo intensywne osłabienia i zawroty głowy, które u osób bez doświadczenia mogą wywołać panikę. Wynikać to może właśnie z zakłócenia obiegu elektrolitów. Warto więc mieć w swoich zapasach saszetki z elektrolitami i od czasu do czasu uzupełniać je w organiźmie w takich sytuacjach.Oczywiście, nasza odporność na brak pożywienia zależy w sposób znaczący od podejmowanego wysiłku oraz warunków klimatycznych. Niskie temperatury będą wymagały dużo większych zasobów energii jaką musimy do organizmu dostarczać, więc w takich sytuacjach musimy dbać o ciepło

Podobnie jak i z wodą, możemy tu wyróżnić różne elementy i etapy, zależne w sumie od okresu w jakim mogą nas dotknąć stany ekstremalnego niedoboru żywności lub ograniczenia dostępu.

Poza samym magazynowaniem zapasów żywności, powinniśmy więc zadbać i zorientować się lokalnie nad zapewnieniem długo falowej koncepcji zapewnienia zaopatrzenia. Nie każdy z nas ma możliwość założenia własnych upraw czy stworzenie ogrodu, więc istotne jest aby poznać, nawiązać współpracę i korzystać na bieżąco z lokalnych inicjatyw i możliwości zaopatrzeniowych. Jest to bardzo ważne, aby budować struktury bezpośredniego zaopatrzenia i to z wielu względów - pewność co do jakości, budowanie silnych relacji producent-klient, skrócenie łańcuchów dostaw, budowanie sieci odbiorców którzy mogli by zapewnić lokalnym rolnikom zbyt i większy wpływy, a klientom wyższą jakość i źródła dostawy. Patrząc historycznie są to bardzo ważne elementy.

zapasy1 480

Należy planując zapasy zadbać szczególnie o surowce bazowe, niezbędne do przetrwania. Mąka, cukier, dodatki niezbędne do przygotowania niektórych potraw, niektóre przyprawy, środki konserwacyjne, oleje, tłuszcze. Dokonując wyborów należy pamiętać o kwestii terminu przydatności i warunków przetrzymywania. W notorycznych niedoborach energii elektrycznej może być tak, że nie będziemy mogli skorzystać długo z lodówek, co eliminuje nam zapasy wielu artykułów spożywczych. Są to wszystko uwarunkowania zależne od indywidualnych sytuacji i potencjału, bo zupełnie inaczej może to wyglądać dla mieszkańca bloku a inaczej dla mieszkańca wsi. To na nas spoczywa obowiązek dobrej analizy i wyciągnięcia z tego własnych wniosków. Jeśli mamy potencjał do wykorzystania, warto mieć zapasy nasion i nawozu. Takie zapasy mogą być też elementem wymiany czy handlu, warto więc mieć tego świadomość.

Zapasy żywności - powinny składać się z paru grup - krótko terminowe, do 2-3 tygodni maksymalnego przechowywania, które powinniśmy spożywać w miarę bezpośrednio i uzupełniać stale ich zapasy, jak i te o średnio - i długo terminowym okresie przechowywania. Spis potrzebnych artykułów jest też bardzo indywidualny ze względu na specyficzne przyzwyczajenia , nawyki żywieniowe czy wyznawane ideologie związane z np. wegeterianizmem. Co prawda w warunkach konieczności przetrwania wyznawane zasady powinny ulec zdroworozsądkowym dopasowaniu się do rzeczywistości, jednak dla niektórych osób może to stanowić spory problem.

Jako więc żywność przechowywana - powinna być dobierana żywność o długim czasie przydatności do spożycia i powinniśmy zapewnić warunki dla jej prawidłowego przechowywania. A więc z małym dostępem do wilgoci, niskiej temperaturze, szczelnych i pozbawionych potencjalnych szkodników, owadów itp.Można to uzyskać różnymi sposobami, np. podgrzewając przygotowane zapasy, stosując np. podciśnienie wytworzone dzięki np. odkurzaczowi, zastosowanie konserwantów i środków zabezpieczających. Są dostępne również profesjonalnie przygotowane opakowania z żywnością, dające czasem kilkuletnie terminy przydatności do spożycia, takie jak np. konserwy, słoje z różnymi produktami spożywczymi itp.

Ważne jest aby żywność przechowywać w szczelnych pojemnikach, szczególnie tą sypką, jak mąki, cukier itp.Bardzo ważne jest opisywanie żywności, czyli czas produkcji, zakupu, źródło pochodzenia, czy inne ważne z tego punktu widzenia informacje.

  1. Zapasy żywności powinny być rozdzielone w mniejsze porcje, zmagazynowane w różnych lokalizacjach, aby utrata jednego magazynu nie powodowała katastrofy. Informacje o miejscach przechowywania powinny być dostępne najbliższym.
  2. Zapasy żywności powinno się robić z produktów które używamy na co dzień, aby zachować nawyki żywieniowe, uwzględniając jednak ich czas przydatności do spożycia.
  3. Przy gromadzeniu zapasów żywności nie powinniśmy robić tego "skokowo", lepiej systematycznie, przy każdych zakupach zwiększać je i stopniowo budować zapasy w domu. Nie odczujemy tak dużego wysiłku i kosztu takiej operacji.
  4. Ważne są opisy zmagazynowanych zasobów oraz prowadzenie spisu magazynowego, aby móc kontrolować terminy, pochodzenie, ilości poszczególnych produktów. Okresowo powinniśmy sprawdzać te produkty i zużywać te, których termin zbliża się do końca
  5. Ważne jest okresowe sprawdzanie jakości zgromadzonych zapasów, eliminowanie tych które budzą wątpliwości, odizolowanie ich od pozostałych zapasów.
  6. Ważne jest, aby szczególnie zwracać uwagę na większe zapasy artykułów spożywczych zaliczanych do podstawowych - czyli mąki, ryże, makarony , cukier, sól, kasza, oleje roślinne.
  7. Produkty spożywcze nie powinny być przechowywane z produktami chemicznymi
  8. Jednym z elementów ważnych w kwestii przygotowania posiłków jest możliwość obróbki termicznej żywności, więc konieczne są zapasy źródeł energii cieplnej - drewna, węgla, gazu do kuchenki, benzyny/spirytusu, oleju opałowego (jeśli dysponujemy odpowiednim piecykiem, kuchenką) - zagadnieniom technicznym i sprzętowym przyjrzymy się w dalszej części tego poradnika
  9. Zwracamy też uwagę na bardzo ważną rzecz, jaką jest zastosowanie szczelnych hermetycznie pojemników , w których powinniśmy przechowywać zapasy. Część zapasów powinna być ulokowana w pojemnikach o zwiększonej odporności mechanicznej. Dobrze było by, aby ich konstrukcja umożliwiła np. stworzenie podciśnienia co może wyeliminować zagrożenie rozwoju w żywności różnych owadów i szkodników
  10. Bardzo istotne jest dobranie dobrego miejsca do zabezpieczenia zapasów. Najlepiej, jeśli miejsca te rozłożone na kilka lokalizacji..Uszkodzenie  czy utrata jednego zapasu nie prowadzi do katastrofy. A zakładać możemy różne wydarzenia

Leki, suplementy , witaminy

To istotny element zabezpieczenia się na wypadek załamania się systemu dystrybucji i dostaw całego systemu zaopatrzenia. Jeśli potrzebujemy konkretnych leków stosowanych przewlekle, ich zapas powinien być zrobiony i sukcesywnie uzupełniany w sposób zapewniający możliwość kontynuacji terapii. Ale - główne potrzeby jakie mogą wyniknąć, to różnego rodzaju urazy i problemy zdrowotne nabyte w czasie dysfunkcji systemu opieki zdrowotnej, wywołane brakiem komunikacji, zakłóceniami w funkcjonowaniu instytucji państwa. Dlatego powinniśmy mieć przygotowane więcej niż jedną kompletną i dobrze wyposażoną apteczkę. dodatkowe bandaże i taśmy lekarskie, plastry gaziki itp. Jako uzupełnienie takiej apteczki zalecali byśmy aby mieć zapas:

  • Srebro koloidalne - silne działanie antybakteryjne
  • Chlorek magnezu - suplement - uzupełnienie magnezu
  • Borax  -  bor ma właściwości przeciw grzybiczne, oczyszcza , jst  katalizatorem wielu przemian
  • Sodę oczyszczoną  - zasadowe działanie sody jest bardzo przydatne
  • Kwas askorbinowy w proszku (mieszając roztwór z sodą oczyszczoną możemy otrzymać askorbinian sodu.- witamina C
  • Woda utleniona - dezynfekcja, silnie działa na bakterie beztlenowe. zatoki, zapalenia ucha
  • Leki przeciwbólowe -
  • Płyn lugola - związek jodu. antyseptyka, działanie bakteriobójcze
  • Węgiel aktywny - oczyszczanie
  • Siarczan magnezu - środek przeczyszczający
  • DMSO - silny "rozpuszczalnik" organiczny. nośnik różnych preparatów
  • Cordiceps - stany zapalne, odporność
  • Chitozan - oczyszczanie organizmu

Zalecamy też bardzo zakup i posiadanie książek z wiedzą o ziołach, ich właściwościach, stosowaniu, dawkowaniu.