Adolf Hitler przedstawił wyższym dowódcom Wehrmachtu, zgromadzonym w Obersalzbergu 22 sierpnia 1939 roku, cele wojny z Polską:
“Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły [...]
Podam dla celów propagandy jakąś przyczynę wybuchu wojny, mniejsza z tym, czy będzie ona wiarygodna, czy nie. Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie. W sprawach związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem wojny nie decyduje prawo, lecz zwycięstwo”. 15-go marca 1940r. w okupowanym Poznaniu, na naradzie komendantów obozów zagłady, dowódca SS Heinrich Himmler oświadczył: „Wszyscy fachowcy polskiego pochodzenia winni być.
wykorzystani w naszym przemyśle zbrojeniowym. Później wszyscy Polacy znikną ze świata. [...] Dlatego jest konieczne, aby wielki naród niemiecki widział swoje główne zadanie w unicestwieniu wszystkich Polaków”. dr hab. Janusz Kurtyka Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Zagłada polskich elit Akcja AB – Katyń Warszawa 2009. Na III Konferencji Gestapo – NKWD w Zakopanem 20.02.1940r., w obecności agentów angielskich i amerykańskich, została „przyjęta do akceptującej wiadomości” przez mocarstwa zachodnie koncepcja wyniszczenia Narodu Polskiego poprzez fizyczną eksterminację polskich elit.
Polska poniosła największe straty osobowe w czasie II WŚ
Oceniając straty w zasobach ludzkich, największe straty poniosła Polska - osiągnęliśmy wynik utraty prawie 35% ludności, patrząc na procentowe wartość ubytku ludności państwa. Wiele sygnałów wskazuje, że nie był to tylko plan Niemiec, ale udział w tym brały też inne, nawet sprzymierzone strony konfliktu.
To wtedy przyjęto program tzw. katyńskich mordów. Polskę zamieszkiwało przed wojną 35,1 mln osób. Wynik pierwszego powojennego spisu powszechnego z końca 1946 roku (23,6 mln) i powojenny trend demograficzny (według “Atlasu” wydanego we Wrocławiu w 1981 roku “Historical Atlas od Poland” pod red. W. Czaplińskiego i T. Ładogórskiego w chwili następnego spisu powszechnego w 1950 roku Polska liczyła 25 mln mieszkańców) pozwala oszacować zaludnienie Polski w 1945 r jako 23,2 mln. Stad liczba rzeczywiście utraconych w czasie wojny przez Polskę obywateli to co najmniej 11,5 mln (za “Atlasem”) albo nawet 12,6 mln, co stanowi 35% polskiej ludności z 1939 roku. Liczbę te należałoby powiększyć o wymordowaną przez najeźdźców mniejszość narodową polską, żyjącą przed wojną poza granicami RP – na wschodzie i zachodzie...
Należy podkreślić, że w sentencji Wyroków Norymberskich w 1946 roku określono polskie straty jako 1/3 (33%) przedwojennej populacji Polski. Tylko na terenach sowieckich wymordowano około 15 milionów Polaków w latach 1919 do 1953 roku. Richard Lukas podkreślił, że napisał „Zapomniany Holocaust”, książkę o losach Polaków pod okupacją niemiecką, ponieważ na Zachodzie tragiczne losy naszego narodu są niemal w ogóle nie znane. Według historyka wynika to ze specyficznego podejścia amerykańskich naukowców do tematu Polski w czasie II Wojny Światowej – jest ona bowiem wyłącznie tłem dla najważniejszego wydarzenia, jakim był według nich Holocaust. – Cała historia Polski XX w. jest na Zachodzie pisana z perspektywy cierpienia Żydów, tak jakby Polacy nie istnieli.