Referencje

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
 
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Jak każde działania - założenia optymalizacji energetycznej wymagają różnych wieloetapowych działań, które zależeć muszą od rozwiązań systemowych i uwzględniających w ogólnych zarysach to co dzieje się obecnie w kraju jak i na świecie. Powinniśmy dążyć do jak największej decentralizacji wykorzystania każdego sposobu pozyskiwania energii ze źródeł własnych i lokalnych i zmiany

podejścia do wielu aspektów związanych z wykorzystywaniem energii, niwelowaniem strat, pozyskiwaniem jej z niezależnych lub ekonomicznych i ekologicznych źródeł.

Energetyka jest jednym z bardzo ważnych elementów dzięki któremu system wpływa na nasze życie.Dotychczas był to element który był chyba najbardziej kosztotwórczym obciążeniem każdego gospodarstwa domowego, dlatego też został ten sektor bardzo silnie zmonopolizowany i poddany działaniom które bardzo silnie wpływają na nasze funkcjonowanie jako społeczeństwa.Dlatego powinniśmy nadać tym działaniom duży priorytet i rozpocząć realizowanie koncepcji izolowania się i odcinania od systemu jak najbardziej. Oczywiście są to działania związane z inwestycjami i nie da się prawie nic zrobić w tym zakresie bez modernizacji naszych indywidualnych gospodarstw domowych. Ciężko też cokolwiek zmienić czy modernizować w systemach budownictwa wielorodzinnego, blokach mieszkalnych w infrastrukturze miejskiej, bo tu stopień uzależnienia od systemowych dostaw energii jest praktycznie 100%. Niewielkie modyfikacje są też możliwe , ale mają one raczej charakter symboliczny.

Pole do działań z minimalizowaniem uzależnienia się od systemu mają jednak indywidualne gospodarstwa, im większe tym łatwiej to przeprowadzać. Przeanalizujmy teraz cały proces zapotrzebowania energii. Energię głównie zużywamy do:

  • ogrzewanie pomieszczeń
  • przygotowywanie posiłków
  • podgrzewanie ciepłej wody użytkowej
  • oświetlenie
  • używanie sprzętu AGD
  • automatyka i sterowanie urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi

I to główne elementy na których skupimy uwagę. Listę tą oczywiście możemy rozszerzyć, bo jest to indywidualna kwestia aktywności osobistej i rodzinnej każdego gospodarstwa domowego, zależna w ilości zużycia energii w bardzo zróżnicowany sposób, zależny od przekroju wiekowego, zainteresowań, aktywności indywidualnej i jej ukierunkowania, ale przede wszystkim od pory roku. Czy możemy mieć wpływ na koszty i ilości energii pobieranej od systemu? Oczywiście że tak. Zwrócić chcemy uwagę na wiele czynników które umożliwiają nam zredukowanie poboru energii, często przez zmianę nawyków i sposobu jej wykorzystywania..

W procesach wykorzystywania energii chodzi w sumie o uzyskanie konkretnego celu, czy efektu. Energia ma to do siebie, że przyjmuje wiele różnych postaci, ale w większości zamkniętych układów jej wykorzystywania nie koniecznie musi stanowić układ 1:1 gdzie jeden rodzaj energii włożonej, daje jeden konkretnie zamierzony cel czy sposób wykorzystywania. To właśnie jeden z największych błędów poczynionych w założeniach funkcjonowania zamkniętych gospodarstw domowych (i nie tylko). Przy wykorzystywaniu niektórych procesów wykorzystywania energii, poza osiągnięciem celów, następują spore straty czy nadwyżki energii. Nie inaczej jest tam gdzie energia pozyskiwana ze źródeł alternatywnych wykorzystywana jest również w układach 1:1, gdzie źródło energii  pozyskiwanej niezależnie, zasila i służy do wykorzystywania jednego urządzenia / systemu wykorzystywania, czy magazynowania energii.

Ogrzewanie pomieszczeń i budynków

fireplace 90 480To chyba najbardziej skomplikowany i złożony temat, generujący najwięcej kosztów i niezbędny do przeżycia. Stosowane systemy grzewcze są bardzo zróżnicowane i podzielić je możemy na szereg podgrup, w zależności od sposobu przekazywania energii cieplnej do pomieszczeń, budynków, rodzaju nośnika energii, źródeł tej energii, temperatury nośnika energii, itd. Są też systemy odzyskiwania energii przy pomocy rekuperacji w systemach wentylacji, czyli odzyskiwanie energii z wymienianego powietrza z otoczeniem zewnętrznym.

Należy też tu wspomnieć o pompach ciepła, które też mają swoje różne właściwości i źródła wymiany energii. Przekracza to znacząco poruszaną tematykę i nie wykluczamy że poświęcony temu zagadnieniu będzie osobny rozdział. Każdy jednak system ogrzewania ma służyć zapewnieniu ciepła i komfortu w zamieszkałych i użytkowanych pomieszczeniach. Od starannego doboru sposobów ogrzewania naszych gospodarstw domowych zależy bardzo dużo jeśli chodzi o cechy tych systemów, więc powinny to być szczególnie ważne kwestie w procesie projektowania i realizacji budowy naszych domostw.

Postępujące też anomalie i okresy wysokich temperatur, zwracają też naszą uwagę na inne problemy - związane z przydatnym dla naszego komfortu tematem obniżenia temperatury w użytkowanych pomieszczeniach. I niekoniecznie musi się to dziać przy wykorzystaniu klimatyzacji, ale nawet układ architektoniczny jest tu istotnym elementem.

Zaczynając od uwarunkowań architektonicznych - jednym z bardzo ważnych, ale rzadko stosowanych rozwiązań, jest tworzenie przeszklonych pomieszczeń od strony południowej, które w zależności od różnych warunków, potrafią same z siebie wygenerować nawet kilka kW energii cieplnej w okresach przejściowych i zapewnić bufor i dodatkową izolację w okresach szczególnie obciążonych niskimi temperaturami. Przeszklone w dużym stopniu pomieszczenie daje nam możliwość sporego podgrzania powietrza, które możemy wykorzystać przez system wentylacji do ogrzania pomieszczeń wewnątrz budynku. Ma to jednak wady, ponieważ w lato jest to pomieszczenie które znacznie się przegrzewa, więc rozsądnym było by zbudować to w sposób, umożliwiający częściowe lub całkowite zakrycie przeszklonych ścianek.

heating 92 480Podobnym rozwiązaniem jest stosowanie powietrznych kolektorów słonecznych , gdzie w skrzyni montujemy rury o większej średnicy i osłaniamy to szybą a  przepływające powietrze w sposób wymuszony lub nawet grawitacyjnie dogrzewa nam pomieszczenia w okresach przejściowych.

Ważnym elementem w każdym rodzaju zastosowanej technologii grzewczej jest oczywiście odpowiednio dobra izolacja budynków. A więc ocieplone ściany, stropy i stolarka okienna na odpowiednio dobrych rozwiązaniach technicznych. Obecnie stosuje się już tylko wielokomorowe systemy ram i skrzydeł, czasem mają one nawet około 9 cm grubości i termiczne wkładki. Krytyczne są jednak rozwiązania szybowe, które przy zastosowaniu szyb zespolonych w wersji 3 szybowej, mogą spaść do świetnego wyniku 0.5W/m2 - jeśli chodzi o poziom strat energii cieplnej. Ma to jednak wady mające często wpływ na trwałość okien ze względu na ciężar skrzydeł. Nawet jednak przy zastosowaniu przeszkleń dwuszybowych poziom przenikalności osiąga 1.0 W/m2. W większości jest to wystarczające. Szczelność okien to inny problem, i jest tu pewna niezgodność norm energetycznych i budowlanych, z potrzebami użytkowników. Przepisy budowlane wymagają wymiany powietrza w pomieszczeniach na dużym poziomie, wymuszając na producentach stosowanie różnego rodzaju nieszczelności, z wycinaniem części uszczelek łącznie. Generuje to w trakcie eksploatacji bardzo duże koszty.

Rozwiązaniem jest tu zastosowanie rekuperacji, czyli systemów odzyskiwania ciepła z wymienianego powietrza przez systemy wentylacji. Komplikuje to znacznie i powiększa koszty budowy czy modernizacji budynków, ale wydaje się konieczne, jeśli chcielibyśmy znacząco ograniczyć koszty eksploatacji.

Ogrzewanie elektryczne uzależnia nas w dużym stopniu od systemu i zewnętrznych dostaw energii, więc nie jesteśmy przekonani  do tego typu rozwiązań, chociaż nie wyklucza to aby było to jedno z rozwiązań które stosujemy w naszych domach. Taką formę możemy podzielić na ogrzewanie różnego rodzajami nadmuchami, przez podgrzewanie powietrza, podgrzewanie wody, która później w formie czynnika grzewczego ogrzewa nas przy pomocy ogrzewania podłogowego, ściennego, czy za pomocą różnych wymienników typu kaloryfer. Są też stosowane wymienniki wodno powietrzne, czyli nadmuchowe ogrzewacze gdzie stosuje się wodę jako czynnik grzewczy i ogrzewający powietrze przepływające przez taki wymiennik.Jedną z wersji ogrzewania elektrycznego jest stosowanie tzw. kabli grzejnych, które wykorzystuje się do podgrzewania podłóg, czasem takie kable instaluje się w rynnach, na podjazdach do domu, aby niwelować oblodzenie i zwiększać bezpieczeństwo. Inny sposób wykorzystania energii elektrycznej to różnego rodzaju promienniki podczerwieni, oparte o systemy dedykowanych paneli  lub standardowych grzałek ze spiralami grzewczymi. Jest to jedno z droższych systemów grzewczych, które możemy jednak zbudować tak, aby te koszty obniżyć i korzystać w sposób bardziej komfortowy. Możemy to osiągnąć stosując tzw. pompy ciepła.

pompy ciepla 480Zasadą działania pomp ciepła jest działania odwrotne niż to zjawisko przemiany energii cieplnej jakie występuje w lodówce. Odwracając niejako funkcję,wykorzystujemy możliwość odbierania energii od czynnika o temperaturze niskiej i podnosząc temperaturę naszego czynnika grzewczego. Systemy te umożliwiają działanie w temperaturach od nawet - 20 stopni,ale ich sprawność spada znacząco z spadkiem temperatury. Zwrócić musimy tu też uwagę, że rozwiązanie to generuje na wyjściu  przy niskich temperaturach zewnętrznych, dosyć niską temperaturę czynnika grzewczego, więc wskazane by było aby stosować do odbioru tej energii cieplnej wymienniki o dużej sprawności przy niskiej temperaturze, czyli np. ogrzewanie podłogowe.

Rewelacyjne są parametry efektywności, gdzie przy nowoczesnych systemach pomp ciepła możemy uzyskać ponad 3 razy więcej energii cieplnej w przeliczeniu na energię elektryczną wykorzystaną do wytworzenia tej energii. Instalacje tego typu są jednak złożone technicznie i wymagają fachowego serwisu i konserwacji. Świetne było by połączenie instalacji fotowoltaicznej i pomp ciepła, ponieważ dawało by to opcjonalnie praktycznie darmową energię, problemem jest tu jednak fakt, że w okresie zimowym jest mało słonecznych dni, słońce operuje na niskich poziomach nad horyzontem, więc system byłby mało wydajny i problematyczny. Tu rozwiązaniem była by opcja  stosowania systemów fotowoltaiki w systemie on-grid. Ale to kolejne uzależnienie i nie korzystny bilans kosztów.

Ponieważ preferujemy systemy mieszane o różnych sposobach funkcjonowania i kosztach jakie się z tym wiążą, jesteśmy zdania że w każdym domu powinien być piecyk, kominek na opał stały - w postaci drewna lub węgla. Mogą to być rezerwowe systemy typu koza, do szybkiego zamontowania w pomieszczeniu  w sytuacjach awaryjnych, kominki  stałe lub stojące, z płaszczami wodnymi lub nie. Mogą one okresowo w ekstremalnych momentach wspierać ogrzewanie naszych domów, lub być stosowane jako jeden z głównych systemów zapewnienia ciepła. Obecnie jesteśmy uczestnikami wymuszania rezygnacji z pieców na paliwa stałe, co motywuje się zagrożeniem smogowym oraz generowaniem dużych ilości zanieczyszczeń powietrza i poziomu CO2. Systemy te są jednak bezpieczne w użytkowaniu i umożliwiają zapewnienie warunków przeżycia przez zastosowanie niemal każdego rodzaju źródeł opału i tym samym ciepła.

 

Wykorzystywanie energii cieplnej, ja zauważyliśmy na wstępie to procesy bardzo złożone, ale też podlegające prostym prawidłom fizycznym. Liczy się w sumie ilość doprowadzonej i oddanej do danego pomieszczenie, budynku - energia. A ponieważ daje się ona dodawać i sumować, można stosować różne źródła energii aby optymalizować koszty i wygodę użytkowania, zwiększając swoje zaangażowanie i koszty w zależności od wymogów  warunków klimatycznych

electric car 480

Jako przykład też przytoczę np. kwestię solarnych ogrzewaczy CWU (Ciepłej Wody Użytkowej) Gdzie w miesiącach letnich bardzo szybko nagrzewają one zbiornik z wodą użytkową i energia ta jest nie zużywana później, a zgromadzona energia w zbiorniku osiąga nasycenie i następuje odcinanie dopływu cieczy grzewczej z paneli, powodując ich przegrzewane. Często przy rozbudowanym systemie wspomagania ogrzewania CWU przy pomocy paneli solarnych sugeruje się zbudowanie własnego basenu, aby wykorzystać to do odbioru nadwyżek energii przez podgrzewanie wody w basenie.

No, ale nie każdego stać, czy też nie każdy może pozwolić sobie na zainstalowanie basenu w swoim gospodarstwie. Latem - mamy więc ogromne nadmiary ciepła, a zimą nie dobory. Są jednak okresy, gdzie nasze zapotrzebowanie na CWU nie jest tak duże a panele solarne generują nadwyżki energii, którą możemy wykorzystać przy dogrzewaniu budynku w okresach wiosenno - jesiennych. I tu właśnie widać duży potencjał i możliwości jakie niesie ze sobą niewielkie zmodyfikowanie instalacji, zamontowanie urządzeń wymiany ciepła i sterowania tymi procesami. Jeśli dodamy do tego dopasowanie zużycia CWU do rzeczywistego zapotrzebowania  w gospodarstwie i ograniczenie jej temperatury do bezpiecznego minimum, więcej energii z paneli solarnych może nam docieplić mieszkanie  w tych okresach przejściowych. Podobnie zresztą jest z różnymi formami wykorzystywanie energii ze spalania odnawialnych źródeł energii jak drewno opałowe, zrębki różnego typu, czy nie odnawialne w naszym zrozumieniu, jak węgiel kamienny w różnych postaciach.Ogrzewając np. dom z kominkiem który ma płaszcz wodny, możemy podgrzewać też zbiornik wody  użytkowej i wykorzystywać to też jako  magazyn energii.

Autor osobiście zapoznał się ł i analizował rozwiązanie które w praktyce zastosowano w jednym małym domku, gdzie płaszcz wodny z kominka nagrzewał poza bezpośrednim ogrzewaniem mieszkania, około 300 litrowy zbiornik wody, który służył jako ogólny magazyn energii cieplnej, która wykorzystywana była zarówno do pozyskania CWU jak i do ogrzewania mieszkania  w sposób inteligentny , zgodnie z zadanym algorytmem, powodując , że mieszkańcy domu wracali z pracy do ciepłego, nie wyziębionego mieszkania, ponieważ o określonych godzinach automatyka załączała system zaworów wprowadzając ciepłą zmagazynowaną wodę do obiegu ogrzewania mieszkania, w pomieszczeniach które były na tym etapie głównie wykorzystywane do celów mieszkalnych. Dawało to czas na komfortowe rozpalenie ognia i zainicjowanie cyklu grzewczego w sposób zapewniający wygodę. Systemem tym sterowały systemy automatyki zasilane z paneli fotowoltaicznych w systemie tzw off-grid - czyli wykorzystującym własne akumulatory jako magazyn energii, a zbiornik na CWU zasilany był również z paneli solarnych. Zbiornik CWU wyposażony był również w grzałkę która umożliwiała dodatkowe podgrzanie wody w sytuacjach ekstremalnych potrzeb (np. nagłe zwiększenie mieszkańców i zapotrzebowania na CWU). Takie rozwiązania i podejście generuje bardzo duże oszczędności i ekstremalnie umożliwia przeżycie niewielkim kosztem, w oderwaniu od systemowych uzależnień. Sądzę że zero-jedynkowe podchodzenie do kwestii oszczędności energii jest pod błędną drogą, szczególnie że jak widać po tym przykładzie można energię w różny sposób mieszać, gromadzić i wykorzystywać  bardziej optymalnie, minimalizując jej zużycie i zapotrzebowanie ze źródeł systemowych. Jeśli nasz zbilansowany system zużywania energii w gospodarstwie domowym oprzemy na minimalizowaniu strat oraz optymalizowaniu zużycia, możemy korzystać z tej zewnętrznej energii w sposób jak najbardziej optymalny też kosztowo.

Wiemy chyba wszyscy że energia w systemie energetycznym nie ma stałej ceny i jej zużycie w ciągu doby jest bardzo zróżnicowane. Są taryfy tzw. nocne, gdzie w nocy za prąd płacimy znacząc dużo mniej. Jest to dodatkowy czynnik bardzo rzadko wykorzystywany, ale mający ogromny wpływ na stronę kosztową..Zastosowanie w domu np. ogrzewania podłogowego, które charakteryzuje się dużym stopniem akumulacji ciepła i jego magazynowaniem, może być też dodatkowym czynnikiem, który znacząco przyczyni się do oszczędności ekonomicznych tych procesów. Czy jest to bardzo skomplikowane?

fireplace 91 480

 

Sądzę że dobrze zaprojektowana pod względem energetyczno-ekonomicznym instalacja grzewcza gospodarstwa, podlegająca optymalnemu sterowaniu i automatyzacji może przynieść rażąco wysokie wyniki ekonomiczne, dając też równolegle duże odizolowanie się od systemowych źródeł energii. A patrząc na efekty działań systemu z ostatnich lat i widząc trendy i kierunki działań - powinniśmy staranie się przeciwko temu zabezpieczyć. Poruszona tematyka energii grzewczej jest bardzo ważna, ponieważ stanowi w cyklu rocznym największy koszt i jest elementem niezbędnie koniecznym do przeżycia.Oczywiście każde rozwiązanie jest inne i bardzo indywidualne, ale chodzi nam tu raczej o wskazanie pewnej koncepcji podejścia do energii i jej wykorzystywania. Każdy z nas ma różne indywidualne sytuacje związane z potencjałem i możliwościami, z tzw. warunkami brzegowymi.

Sporo osób ma ogrzewanie gazowe, węglowe, kominki opalane drewnem opałowym, czy ogrzewanie przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Do tego można dorzucić piece na pellet, olej opałowy, gaz z butli (propan-butan) , czy popularne głównie za zachodnią granicą tzw. olejaki. Połączenie wszystkich elementów zaopatrzenia w ciepło jest bardzo indywidualnym zadaniem, a szczególnie skonfigurowanie tego systemu tak, aby zapewnić maksymalne oszczędności ekonomiczne - bo w sumie to głównie o nie chodzi.  Obecnie nie mamy już chyba wątpliwości, że energia - a wkrótce żywność jest i będzie głównym orężem systemu wymierzonym w społeczeństwa świata. Chociaż widzimy coraz wyraźniej cele tej misji, trudno się nam pogodzić i uwierzyć w zakres tych działań a zdecydowana większość społeczeństw nie jest w stanie nawet zauważyć i uwierzyć w najbardziej widoczne efekty wdrażanej destrukcji.

Zasygnalizowane tematy związane z podejściem do zapewnienia największego zoptymalizowania kosztów ogrzewania nie da się wyczerpać w taki krótkim materiale, przytoczone informację mają jednak na celu wskazanie pewnych trendów i kierunków działań, które powinniśmy realizować, patrząc na te procesy w trochę inny sposób.

 

Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej

Komfort życia ma swoje wymagania i używanie ciepłej wody użytkowej ma na to duży wpływ.  Wykorzystujemy do podgrzewania wody różne źródła energii, ale zazwyczaj są to systemy 1:1 - czyli zasilanie CWU opiera się na jednym sposobie podgrzewania - najczęściej jest to grzałka elektryczna, terma gazowa, dwufunkcyjne piece CO , panele solarne, kominki i piece z płaszczem wodnym. Jest tu spore pole do popisu i podobnie jak w problematyce grzewczej, szereg rozwiązań, które dadzą się połączyć i zoptymalizować.

Bardzo przydatne do tego jest rozwiązanie zbiornika na wodę z więcej niż jednym systemem wężownic, które umożliwiają zasilenie zbiornika różnymi źródłami energii. Zimą możemy wykorzystywać piece CO, grzać - dogrzewać energią elektryczną, w okresach przejściowych wykorzystywać energię solarną,  czy tylko taką w okresie letnim. To rozległy temat, który poruszony jest w dużym stopniu w omówieniu kwestii ogrzewania, i tak jak on silnie powiązane jest z indywidualnymi uwarunkowaniami i rozwiązaniami.

Przygotowanie posiłków.

Tu pole do działań jest dosyć ograniczone, ale nie znaczy to że nie da się pewnych spraw załatwić bardziej ekonomicznie. Jednym z elementów które służą do zapewnienia wyżywienia przez cały rok jest możliwość gotowania posiłków i przegotowania wody, ale wiążą się z tym również kwestie zapewnienia przechowywania krótkoterminowego żywności w warunkach zapewniających ich przydatność do spożycia.

kuchnia gas96 480Kuchnia opalana drewnem czy węglem to obraz już prawie nie spotykany więc trudno było by namawiać do przebudowy naszych pomieszczeń kuchennych w takie rozwiązania, chociaż patrząc na to szerzej, zauważyć możemy że w przeszłości wykorzystywano takie rozwiązania nie tylko do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, ale też do gotowania posiłków. Obecnie są to niemal odrębne procesy i systemy energetyczne.

Czy nie da się tego wykorzystać jednak inaczej w oparciu o istniejące technologie? Chociaż wyglądało by to dosyć dziwnie, w ekstremalnych rozwiązaniach można by wykorzystać podgrzewanie żywności do maksymalnego poziomu z wykorzystaniem źródeł  dysponujących nadmiarem energii cieplnej i dogrzewanie ich do postaci ostatecznej wykorzystując energię gazową czy elektryczną na etapie końcowym.

To oczywiście były by procesy komplikujące znacznie codzienne czynności z przygotowaniem posiłków, i sądzę że mało efektywne, ale w sytuacjach ogromnego niedoboru energii z instalacji energetycznych systemu, mogą być konieczne do wdrożenia. Można w prosty dosyć sposób zbudować np ogrzewać solarny, z wykorzystywaniem zwierciadeł ogniskujących w punkcie energię słoneczną, którą moglibyśmy wykorzystać do wstępnego nagrzania żywności. Pewnie nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego że czynnik wymiany energii słonecznej na temperaturę obiegowego płynu przekracza przy dużym nasłonecznieniu pona 100 stopni Celcjusza.Jest to więc ogromny potencjał i możliwość wykorzystania tej energii szczególnie w miesiącach zimowych jako źródła gorącej wody, czy silnego podgrzania posiłków.

Generalnie - oszczędności na przygotowaniu posiłków możemy wygenerować, ale jest to czynnik o najmniejszym chyba stopniu możliwości praktycznego wykorzystania energii alternatywnej

 

 

Zapewnienie oświetlenia

Przy istniejących rozwiązaniach w technologii oświetlenia LED, problem oświetlenia jest chyba jednym z najmniejszych problemów do rozwiązania. Mamy tu bogaty wachlarz rozwiązań, które sprowadzają się głównie do opcji wykorzystania różnego rodzaju magazynów energii, np. z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych, czy systemów ładowania akumulatorów w nocy, gdy energia jest tańsza. Niestety - koszty profesjonalnych akumulatorów służących jako magazyny energii ograniczają znacząco takie rozwiązania  w możliwościach wykorzystywania tej energii bardziej szeroko, ale funkcje zapewnienia zasilania dla oświetlenia i podstawowej automatyki sterującej zapewnić może kilka paneli ze układem inwertera zasilającego akumulator i ew. przetwarzającego energię z akumulatora do zasilania standardowych urządzeń elektrycznych, zasilanych prądem przemiennym 230V.

solar panel 3 480

 

Patrząc na efektywność oświetlenia realizowanego prze źródła światła oparte o półprzewodnikowe diody LED, jest to najmniejszy problem z energetyką indywidualną. Zwrócić należy jednak uwagę na różne związane z tym negatywne strony. Producenci żarówek LED stosują rozwiązania analogiczne jak przy produkcji żarówek, wprowadzając jakość na poziomie umożliwiającym programowanie długości funkcjonowania takich źródeł światła. Zmieniono w tym celu technologię wiele lat temu, stosując jako podkład pod złącze LED nie elementy wykonane z aluminium, ale z tworzyw sztucznych, co powoduje że z czasem pod wpływem temperatury złącze to ulega przegrzaniu i zniszczeniu.

Generalnie eliminuje takie źródło światła w całości. Inny problem, to stosowanie w wielu źródłach LED systemów które powodują że oświetlenie to nie jest ciągłe,ale kluczowane przez generatory częstotliwości, lub też generowane  przez sieć energetyczną 50hz , co powoduje nie widoczne dla nas ciągłe migotanie światła ze względu na niemal zerową bezwładność świetlną. Zjawiska takiego nie było przy korzystaniu z żarówek żarowych, ponieważ nagrzana elektroda wolframowa miała bardzo dużą bezwładność cieplną i zapewniała niemal stałe oświetlenie.

Przy diodach LED jest już zupełnie inaczej i trzeba by znaleźć konkretne modele żarówek, aby ten efekt nie miał wpływu na nasze zdrowie. Są badania wskazujące że ciągłe przebywanie w takim modulowanym impulsowo oświetleniu nie jest zdrowe i korzystne dla naszego zdrowia, a uzależnione jest to również od zastosowanych częstotliwości.

 

 

Sprzęt AGD i sterowanie

Korzystanie z urządzeń elektrycznych i elektronicznych jest podstawowym elementem korzystania z życia, naszego komfortu , możliwości edukacji, rozwijania indywidualnych umiejętności, rozrywki, czy dostępu do źródeł informacji, wiedzy, kultury. Przy odpowiednie wielkości instalacji fotowoltaicznej można to zapotrzebowanie na energię elektryczną zaspokoić na poziomie pełnym, korzystając z odpowiedniej wielkości magazynu energii w postaci akumulatorów. Pobory prądu przez takie systemy nie są ekstremalnie duże, średniej wielkości telewizor potrafi zużyć nie więcej niż 100W mocy, więc zasilenie go energią zmagazynowaną w akumulatorach zapewnić może kilku godzinne oglądanie. Systemy te mogą oczywiście pozwolić przejść na zasilanie z sieci, gdy poziom energii w akumulatorach spadnie poniżej wartości minimalnych, zapewniając "niewidoczne" korzystanie z urządzeń domowych, a minimalizując, lub całkowicie eliminując zasilanie z sieci energetycznych.

Mam nadzieję że poruszone tematy zawierają niej jedno słowo klucz, które potrafi rozbudzić wyobraźnię i pozwoli zmienić  trochę podejście i sposób postrzegania kwestii wykorzystania energii w naszych indywidualnych gospodarstwach domowych. Jak widzimy wiele wynika z przygotowania koncepcyjnego i planowania na etapie projektowym. Wtedy koszty istnienia takich systemów są znacząco niższe, niż przebudowa i modernizacje istniejących instalacji nie kompatybilnych z takimi rozwiązaniami. Dobrze by było aby poruszone tematy były elementem zainicjowania dyskusji o takiej tematyce. Postaramy się omówić wady i zalety różnych źródeł energii alternatywnych, stosowania różnego rodzaju instalacji opartych o pompy ciepła i dużo innych ciekawych informacji w następnych częściach poświęconej tej tematyce.


 

Propagowana od wielu lat teoria wpływu człowieka na zmiany klimatu dała tym działaniom silny oręż medialno-prawny do dowolnego kreowania cen energii i pobierania kolosalnych benefitów jako kary które gdzieś znikają w różnych czarnych projektach. Choć straszy się nas katastrofami klimatycznymi i zatopieniem ogromnych obszarów ziemi - mimo upływu dziesiątek lat od powstania tych teorii - ich efekty są raczej zerowe. Poza strachem i presją na uzasadnienie coraz większych opłat, nagłaśnianiem ekstremalnych wydarzeń klimatycznych, ciężko zobaczyć jakieś spektakularne efekty. A wiele z tych które obserwujemy sprawia wrażenie wdrażania technologii celowego wpływania na klimat i zjawiska pogodowe. Niewątpliwie, powinniśmy jak najbardziej izolować się od systemowych wpływów i rozwiązań, ni nie wskazuje, aby były one w sposób planowy realizowane z korzyścią dla ludzkości