Referencje

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
 
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Kolejny ważny element związany z energetyką - to indywidualne systemy zaopatrzenia w energię. Dostawcami energii na poziomie naszych gospodarstw domowych może być kilka, część z nich ma charakter stały, część okresowy.

 

Jedne z nich mogą dostarczać energię niezależnie od uwarunkowań zewnętrznych, część jest okazjonalna i zależy od różnych czynników, takich jak lokalne zasoby i lokalizacja, rodzaj budynku  i warunki zabudowy, orientacja według stron świata i wiele innych. Często wpływ na wybór źródła energii mają też uwarunkowania prawne obowiązujące na danym terenie.

 

 

Są też różne nakłady inwestycyjne związane z pozyskiwaniem tej energii,jak i też różne koszty eksploatacyjne - zarówno związane z bieżącą eksploatacją, jak i okresowymi przeglądami i serwisami. Stąd też wśród tych źródeł energii możemy zaliczyć systemy takie jak:

 

piec 92 280

  • fotowoltaika
  • panele solarne
  • elektrownie wiatrowe
  • elektrownie wodne
  • generatory energii elektrycznej na paliwa płynne (benzyna, olej napędowy lub roślinny, LPG, wodór itp)
  • geotermia
  • spalarnie śmieci i odpadów w reaktorach wytwarzających energię elektryczną
  • spalanie odpadów naturalnych z wycinki drzew i krzewów
  • uprawy specjalistycznych roślin na potrzeby spalanie (wierzba energetyczna, konopie)
  • biogazownie (przydomowe reaktory fermentacyjne)
  • wodór

To nie zamyka całej listy, bo dochodzą do nas informacje o innych źródłach pozyskiwania energii opartych na technologiach nazywanych Free Energy" - ale dopóki nie zapoznamy się z tymi technologiami i nie przeprowadzimy własnych badań, pozostawimy je jako ciekawostkę informacyjną.

Fotowoltaika rozwiązaniem dla każdego?

Mamy w tym względzie mieszane uczucia. Z jednej strony jak najbardziej tak, z drugiej cały ten obszar działań ma tyle samo wad co zalet, co ma ogromne przebicie na dostępność, koszt jednostkowy 1 Wata pozyskanej energii, możliwość wykorzystania itp. Mniej znany obszar właściwości tego rodzaju energii to bardzo duże zakłócenia systemu energetycznego , jeśli uwzględnimy że niemal 100% obecnych systemów to rozwiązania które opierają się o oddawanie energii pozyskanej w naszych przydomowych elektrowniach do systemu energetycznego.

energy 8 4801. On-grid

Nie zdajemy sobie sprawy jak destrukcyjne wpływa to na nasze bezpieczeństwo energetyczne i jak obciąża przemysłowych dostawców energii elektrycznej. Zadaniem systemu energetycznego jest zapewnienie ciągłej dostawy energii elektrycznej i to w ilościach zgodnych z oczekiwaniami zarówno przemysłu jak i odbiorców indywidualnych.

Krytyczne problemy wystąpiły w tym względzie w Niemczech już wiele lat temu, gdzie propagowano montaże przydomowych elektrowni fotowoltaicznych już od lat, dając preferencyjne warunki inwestycyjne jak stosując korzystne warunki rozliczeń za wytworzoną i dostarczoną do systemu energetycznego wytworzoną energię. Początkowa euforia przerodziła się w ogromne kłopoty, ponieważ jest to bardzo złożony proces, aby modulować ilość wytwarzanej energii elektrycznej w elektrowniach np. węglowych , gdzie w zależności od pory dnia i nasłonecznienia jest w sposób znaczący zróżnicowane zapotrzebowanie na odbiór energii. Ogromne megawatowe, a nawet gigawatowe reaktory nie dadzą się z minuty na minutę przystosować się do tak zmiennych warunków, a odbywa się to zawsze kosztem ogromnych zmian sprawności takich elektrowni. Powoduje to znaczny spadek bezpieczeństwa energetycznego w skali całego systemu stałego zapewniania dostaw energii elektrycznej. Zastanawiające jest jednak,dlaczego Polska nie wyciągnęła wniosków z doświadczeń niemieckich i nie zareagowała potrzebami wcześniej, wykorzystując nasze przesunięcie w rozwoju wdrożeń systemów fotowoltaicznych w indywidualnych gospodarstwach domowych i pół i cało przemysłowych elektrowniach słonecznych o mocach od 10kW, do nawet 500kW. Z tego typu instalacjami jest też kolejny problem, typowo technologiczny, który powoduje że w sieci w której podłączone jest kilka takich instalacji wymuszone jest podnoszenie napięcia  sieci, związane z tym, że aby wymusić wypływ prądu do sieci, każda z instalacji i niewiele podnosi napięcie, aby stworzyć na tyle dużą różnicę potencjału napięcia, aby z danej sieci popłyną prąd i moc. Stwarza to więc kolejne problemy, że w takich lokalnych podsieciach pojawia się dużo czasem wyższe napięcie niż znamionowe parametry przyjęte za normy. Podwyższone napięcie przyspiesza starzenie się i zużywanie różnych urządzeń podłączonych do takich sieci, szczególnie że napięcie to może przekroczyć 260V. Zwiększa to wykładniczo awaryjność wielu urządzeń i odbiorników energii elektrycznej.

Kolejny problem, który staje się faktem, to po okresie promocyjnych warunków , dotacji i kredytów oraz w miarę interesującym systemem rozliczeń za wytworzoną energię, dostawcy energii elektrycznej dzięki różnemu lobbingowi uzyskali zmiany prawne umożliwiające im obniżenie w drastyczny sposób rozliczeń za oddawaną do systemu energię elektryczną. Powoduje to gwałtowny spadek opłacalności takich rozwiązań i powoduje że w pewnym sensie wytworzona energia w indywidualnych elektrowniach fotowoltaicznych pozyskiwana jest przez dystrybutorów energii elektrycznej znacznie poniżej cen wytworzenia tradycyjnych sposobów jej pozyskania. Dzieje się to przy zachowaniu po stronie indywidualnych posiadaczy systemów fotowoltaicznych wszystkich kosztów eksploatacyjnych, inwestycyjnych i kosztów związanych z serwisowaniem tego typu systemów.

Czy ta sekwencja wydarzeń jest tylko przypadkowa i taka interpretacja  to tylko kolejna teoria spiskowa? Ale podobną sytuację mamy na rynku wymiany pieców węglowych na piece gazowe. Oczywiście liczne dotacje, preferencyjne kredyty, nacisk na medialne naciski i propagowanie zmian klimatycznych i roli CO2, liczne sygnały o niezwykle groźnych poziomach zanieczyszczeń powietrza i wzrosty smogu w miastach..Jednocześnie w Niemczech buduje się ogromne magazyny gazu, rozbudowuje się sieci rozprowadzania gazu do całej Europy i buduje drugą nitkę Nord Stream-u. Też przypadkowa zbieżność w czasie i oczywiście nie przypadkowe kolosalne wzrosty cen gazu.

Dlaczego więc opieramy się na integrowaniu naszej instalacji z siecią energetyczną? Ponieważ jednym z największych problemów jest zmienność i okresowość występowania tej energii i konieczność jej magazynowania, co w wykonaniu indywidualnym jest niezmiernie kosztowne. Wykorzystywane akumulatory oparte o technologię LIPO4 to koszy niemal astronomiczne i zbudowanie konkretnego magazynu energii zapewniającego odbiór energii na poziomie zapewniającym funkcjonowanie w warunkach podobnych jak przy standardowym odbiorze energii z systemu energetycznego. Technologie zwykłych akumulatorów - np. kwasowych są obarczone tak dużymi wadami, że stosowanie ich nie ma większego sensu. Bardzo szybko ulegają zużyciu, tracąc pojemność i oddawaną moc. Koszty indywidualnego magazynowania energii przekraczają wielokrotnie czasem koszty pozyskiwania energii elektrycznej z sieci dostawców energii opartych o standardowych elektrowniach.

Kolejną bardzo ważną wadą takiego sposobu korzystania z energii elektrycznej jest wymagane obligatoryjnie rozwiązanie techniczne które wymusza na inwerterach podłączanych do sieci wyłączanie ich z pracy w momencie zaniku zasilania z zewnątrz. Paradoksalnie mając nawet instalację FV  o mocy kilkanaście kW na swoim dachu, nie możemy skorzystać nawet z jednego miliwata. Są co prawda inwertery tzw. hybrydowe, które umożliwiają takie wykorzystanie paneli przy braku zasilania z zewnątrz, ale są one zazwyczaj znacząco droższe.

Jak katastrofalne może mieć to skutki, mogliśmy dowiedzieć się z dziwnej anomalii klimatycznej w Teksasie w Stanach Zjednoczonych, gdzie nagle w miesiącach "zimowych" temperatura spadła tam do poziomu -18 stopni, gdzie nigdy nie zaobserwowaniu spadku powyżej -5 stopni. Spowodowało to katastrofę humanitarną na poziomie klęski humanitarnej i nie przygotowani na to ludzie byli przed długi okres czasu odcięci od prądu i wody, mimo że mieli na dachach instalacje fotowoltaiczne. Ludzie koczowali w samochodach, ogrzewając się przy włączonych silnikach do czasu aż nie wyczerpało im się paliwo. Nie funkcjonowały sklepy, stacje benzynowe, brakowało podstawowych artykułów pierwszej potrzeby.

2. Off-grid.

Tego typu instalacje - zwane również instalacjami wyspowymi, mają zupełnie inne rozwiązania - parte głównie na zapewnieniu niezależnej energii od sieci zasilających i opierają się głównie o akumulatorowych systemach magazynowania i oddawania energii. Są to systemy bardzo kosztowne i w sumie drogie w eksploatacji, ale mające cechy pełnej niezależności od systemu. Wymagają one zupełnie innych inwerterów, chociaż są też inwertery hybrydowe, umożliwiające zarówno wpięcie się do sieci energetycznej, podłączenie akumulatorów i pozyskiwanie energii elektrycznej bezpośrednio, bez zasilania z zewnątrz.

Panele solarne

solar 2 480Bardzo ciekawym rozwiązaniem związanym z pozyskiwaniem energii słonecznej są panele solarne. Mają różne rozwiązania, od systemów rurowych ze specjalnego szkła i rurkami z wymiennikami ciepła wewnątrz, panelami o różnej konstrukcji przez które przepływa ogrzewany czynnik, różnego rodzaju rozwiązania podgrzewania powietrza bezpośrednio ogrzewającego pomieszczenia mieszkalne. Sprawność takich paneli wykorzystywanych najczęściej do ogrzewania CWU jest znacząco wyższa niż pozyskiwanie energii z paneli FV i ogrzewanie tym zbiorników wyposażonych w grzałkę. Inne są też warunki techniczne związane z wykorzystywaniem paneli solarnych i ich dużo większa skuteczność przy różnych kątach padania promieni słonecznych.

 

Tego typu źródła energii można bardzo efektywnie wykorzystać nie tylko do ogrzewania CWU, ale też w wspierać systemy ogrzewania w okresach przejściowych, uzyskując przesunięcia czasów załączenia głównych systemów grzewczych, czy też powodując ich dużo wcześniejsze wyłączanie na zakończenie sezonu grzewczego. Stosując odpowiedni system sterowania i mechanizmy umożliwiające dostarczenie nadmiaru energii cieplnej do różnych systemów grzewczych w naszych domach, możemy osiągnąć dosyć duże oszczędności w skali całego roku. Potencjalnie istnieje też możliwość zmagazynowania tego typu energii przez zastosowanie zbiornika o dużej pojemności, jako magazynu energii cieplnej i jej wykorzystanie bezpośrednio, lub z pośrednictwem pomby cieplnej. Przy tego rodzaju rozwiązaniach istotne jest, aby nasze gospodarstwo było przystosowane do wykorzystywania nisko temperaturowych wymienników ciepła typu ogrzewanie ścienne lub podłogowe, które można "zasilać" czynnikiem grzewczym o niskich stosunkowo temperaturach, poniżej 35 stopni.

 

Elektrownie wodne

To świetne rozwiązanie - zapewniające niemal stałe i równomierne dostawy energii elektrycznej nie zależne od uwarunkowań zewnętrznych , a jeśli one występują są bardziej sprawnie konfigurowalne. Problemy jakie mogą wpłynąć na zaniki dostaw tej energii to poza ewentualnymi awariami - spadki poziomu wody, lub jej nadmiar, powodujący stany awaryjne. Są to rzadkie przypadki, ale należy je uwzględniać w kwestiach eksploatacji, podobnie jak okresowe konserwacje i serwisy.

energia wodna 480 mill 33 480
mill wheel 5 480 mill wheel 31 480

Kolejne problemy związane z tego typu rozwiązaniami to restrykcyjne i nie przychylne takim rozwiązaniom systemy prawne, które nie tylko ograniczają tego typu rozwiązania, ale wręcz je wręcz eliminują .Możemy więc uznać, że rozwiązania te są świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają w swoim otoczeniu potencjał wodny i możliwość wykorzystania takiego rozwiązania, zapewniając pozyskanie w sumie dwóch rodzajów energii - mechanicznej i elektrycznej. Są to rozwiązania bardzo już stare, ponieważ bardzo dużo młynów wykorzystywało energię płynącej wody jako główny napęd kamieni młyńskich.

Elektrownie wiatrowe

Ich działanie jest podobne do funkcjonowania fotowoltaiki, lecz zupełnie nie przewidywalne funkcjonalnie. Elektrownia taka może dostarczać zupełnie zróżnicowaną energię w nie przewidywalnych okresach. Jest to jej bardzo poważną wadą. Niemniej są tereny i miejsca lokalizacji gdzie na pewnych wysokościach przemieszczają się dosyć silne strugi powietrza, które zapewnić mogą przez spore okresy ciągłe dostawy energii elektrycznej. Jeśli mieszkamy w okolicach gdzie możemy z takich rozwiązań skorzystać, nie powinniśmy się zastanawiać.Chociaż trudno nam może być pozyskać jakieś ogromne moce - nawet 1 kw pobierany w miarę ciągle i wykorzystywany w naszym gospodarstwie daje nam dużą swobodę w bilansowaniu energetycznym naszego gospodarstwa. Zauważmy że taki system świetnie może współpracować z małą instalacją FV, uzupełniając zapotrzebowanie w energię elektryczną w godzinach wieczornych i nocnych. Kolejna cecha pozytywna to niezależność od zmian okresowych i występowania zimy, długo okresowych zachmurzeń. Szukając zrównoważonych i bezpiecznych rozwiązań, tego typu rozwiązania należało by bardzo polecić.

windmill 35 480 windmills 6 480
windmill 34 480 windmill 4 480

 

Wadą tego typu rozwiązań jest jeszcze występowanie silnych niekiedy wibracji podczas pracy co najczęściej wyklucza możliwość montażu nawet małych elektrowni do konstrukcji budynku. Spotykane czasem montowanie tego typu wiatraków o różnej konstrukcji na dachach budynków jest bardzo uciążliwe w czasie użytkowania.

Stosuje się różne rozwiązania techniczne związane z konstrukcją takich elektrowni. Stosuje się rozwiązania wirników pionowych i poziomych. Mają one różne zalety i wady. Wybór może zależeć od indywidualnych analiz i potencjału danej lokalizacji. Ogólnie - więcej zalet niż wad, pod warunkiem rzetelnego przeanalizowania i przyjęcia optymalnych rozwiązań.

Generatory energii elektrycznej na paliwa płynne (benzyna, olej napędowy lub roślinny, LPG, wodór itp)

Są to ciekawe rozwiązania stosowane najczęściej jako awaryjne źródła energii elektrycznej, mające cechy pozyskania energii w chwilach potrzeby i nie licząc się z kosztami, lub w przypadku zasilania paliwami pozyskiwanymi na drodze bezkosztowej, lub o minimalnych kosztach pozyskania - jak rozwiązanie o bardziej długotrwałej charakterystyce. Sądzimy ze wykorzystywania tego typu źródeł zasilania w wersji stałej wiązało by się z dużymi kosztami konserwacyjnymi i serwisowymi, ze względu na zużycie mechaniczne tego typu generatorów. Aby jednak zapewnić sobie pewne źródło energii i móc je wykorzystać w dowolnym momencie - jest to system wart polecenia. Przy spodziewanych problemach z dostawami energii jakie zaplanował sobie system, takie rozwiązanie może być bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa żywnościowego. Brak energii elektrycznej w ciepłych miesiącach lata przez kilka dni, może spowodować utratę zapasów żywności przechowywanej w chłodniach, lodówkach czy zamrażarkach. Uruchomienie takiego generatora jako rezerwy energetycznej może uratować nam zapasy nawet przez uruchomienie go na godzinę, dwie dziennie.

Geotermia

Jej zasoby na terytorium Polski są ogromne i występuje ona w dosyć dostępnych głębokościach. Jest kilka rozwiązań które mają różne cechy techniczne, ale istnieją obecnie opracowania które umożliwiają wykorzystanie tej energii w sposób pozbawiony szeregu wad tego typu rozwiązań. Pierwotnie wykorzystywanie tej energii opierało się na rozwiązaniach dotyczących wykonania dwóch odwiertów i przepompowywania w wody pomiędzy rurami. Ze względu na duże zasolenie i poziom minerałów powodowało to bardzo szybkie blokowanie przepływu i wydobywanie spod ziemi solanki, która negatywnie wpływała na wymienniki energii cieplnej. Obecnie istnieją opracowania i prowadzone są zaawansowane prace badawcze nad systemem w którym wykorzystuje się jeden odwiert i zastosowano dwu warstwową rurę, aby - w obwodzie zamkniętym otrzymywać ciepło spod ziemi w układzie podgrzewania wprowadzonej do układu wody, która po podgrzaniu wraca z powrotem i wykorzystywana jest do przekazania energii cieplnej przez wymienniki. System ten obarczony jest na  kilku etapach utraty sprawności.

Ponieważ zarówno sposób przesyłania powoduje że wydobywana ogrzana woda podczas powrotu zaczyna się schładzać na powrocie - ogrzewając już wstępnie wodę wpływającą na zasilaniu co w sposób naturalny obniża jej temperaturę na wyjściu. Poza tym każdy system wymiany temperatury ma określoną sprawność, a tym samym generuje straty energii. W technologii tej prawdopodobnie wykorzystuje się systemy pomp ciepła które powodują podwyższenie temperatury czynnika grzewczego, umożliwiające pozyskiwanie energii elektrycznej. Wadą takich rozwiązań są dosyć znaczne koszty odwiertów, ale też niskie - w stosunku do uzysku koszty bezpośredniej eksploatacji. Wysoki koszt inwestycyjny zwraca się stosunkowo szybko.Ponieważ w ubiegłym wieku przeprowadzono wiele badań i wykonano setki odwiertów na terenie całej Polski, jest potencjał aby te wykonane odwierty wykorzystać i zainstalować na nich nowoczesny osprzęt do wykorzystania źródeł geotermalnych.

Z dotychczas wykonanych odwiertów wykorzystano kilka, z czego trzy to ośrodki basenowo rekreacyjne, z czego w Uniejowie wykorzystuje się częściowo do ogrzewania budynków. Prawdopodobnie nie są to jedyne miejsca gdzie usiłuje się wykorzystać geotermię, ale jest to w różny sposób blokowane i tworzone są różne utrudnienia w tym względzie. Przypomnijmy tylko duży projekt wykorzystania geotermii w Toruniu, czemu nadano wymiar niemal religijnej wojny.

Nie jest to więc rozwiązanie dla indywidualnych odbiorców, ale świetne rozwiązanie jako inwestycja zbiorcza, dla grupy członków, czy jakiejś lokalnej skupionej społeczności. Tego rodzaj pozyskiwania energii powinien być strategiczną wizją dla całej społeczności, aby rozwiązać kwestie wykorzystania energii dla większych skupisk członków WRLP.

Spalarnie śmieci i odpadów w reaktorach wytwarzających energię elektryczną

Są to ciekawe technologie wykorzystujące często bardzo nowoczesne rozwiązania  oparte o zaawansowane działania m.in. wykorzystujące w procesie spalania generatory mikrofal, aby rozłożyć i spalić nawet toksyczne i bardzo skomplikowane związki toksyczne zawarte w odpadach komunalnych. To nie tylko świetny sposób na pozbycie się  problemu odpadów, ale też wykorzystanie ich jako paliwo  i też pozyskanie w ten sposób energii elektrycznej..Istnieją już działające spalarnie tego typu o zabudowie kontenerowej, możliwe do zamontowania we wskazanym miejscu mogące spełniać rolę lokalnych spalarni i elektrowni. 

Nie jest to jednak rozwiązanie indywidualne, ale raczej do obsługi pewnego obszaru i małych społeczności lokalnych. Pozyskiwana w ten sposób energia może być wykorzystywana na różne sposoby, zarówno do zasilania bezpośredniego danego regionu indywidualnym systemem sieci zasilającej, jak i jako źródło zasilania konkretnych obiektów. Jest też możliwość zastosowania tego rozwiązania do wspierania zasilaniem systemu sieci energetycznych i traktowanie go jako rozliczeniowego magazynu energii, jak sądzimy w układzie zbiorowego rozliczenia płatności grupy członków WRLP. Czyli w analogicznym systemie zasilania jak on-grid w FV, ale w oparciu o rozliczenia zbiorowe za pośrednictwem Wspólnoty jako strony dla systemu energetycznego.

Spalanie odpadów naturalnych z wycinki drzew i krzewów oraz uprawy specjalistycznych roślin na potrzeby spalanie (wierzba energetyczna, konopie)

Są to doraźne sposoby zapewnienia sobie energii cieplnej, które moglibyśmy wykorzystać jak pozyskanie energii cieplnej. Trudno było by potraktować to jako główne źródło energii, chociaż można by było sobie i takie warunki wyobrazić. Do tego typu rozwiązań przydatne było by posiadanie zrębaka i ew peleciarki, aby z rozdrobnionych tak kawałków zrobić pellet i wykorzystać go jako paliwo do pieców dedykowanych do spalania pelletu.

Tego typu surowiec wymaga jednak uzyskania pewnych parametrów zawartości wilgoci, aby można go było tak wykorzystać, więc powinien być suszony lub sezonowany przez dosyć długie okresy czasu. To z koli rodzi różne problemy logistyczne i konieczność posiadania miejsc magazynowania zabezpieczonych przed sezonowym moczeniem się zapasów drzewa. w tej postaci. 

Mając do dyspozycji obszary nieużytków, możemy także pokusić się o zainicjowanie upraw krzewów i drzewek o szybkim tempie wzrostu i dużej skuteczności w przyrostach masy. Cechy praktyczne są takie same jak wykorzystywanie odpadów naturalnych z wycinki krzewów i drzew.  Forma ta ma duże uzasadnienie logistyczne, wymaga jednak sporego zaangażowania czasowego, aby zapewnić sobie odpowiednie poziomy bezpieczeństwa energetycznego. W dobie podwyższonego poziomu dwutlenku węgla jaki pojawia się zawsze w efekcie ocieplenia , obserwujemy przyjmujący kształt katastrofy, nadmierny wzrost masy roślinnej. Wystarczy rozejrzeć się w okolicach naszego zamieszkania, aby zwrócić uwagę na niesamowity przyrost drzew i zakrzewienia, gdzie kilkanaście lat temu były wolne przestrzenie i pola uprawne. Dziś są to przypominające często dżunglę zarośla lub lasy drzew. Stoi to w pewnej sprzeczności z głoszonymi katastrofalnymi tezami skutków zmian klimatycznych głoszonymi przez globalistów i zależne od nich instytucje jakoby naukowe.

Biogazownie (przydomowe reaktory fermentacyjne)

Jest też możliwość wykorzystania różnego rodzaju produktów naturalnych jak np. obornik hodowanych zwierząt w pozyskiwaniu energii z reaktorów biogazowych, aby w procesach reakcji fermentacyjnych pozyskiwać gaz, który może służyć do wykorzystania do ogrzewania, czy napędzania generatorów energii elektrycznej.

biogas 700

 

Aby móc skorzystać z tego rodzaju energii , trzeba spełnić określone warunki, więc jest to głównie rozwiązanie potencjalnie do wykorzystania w dużych gospodarstwach hodowlanych.

 

 

Wodór

 To ciekawy element w rozwiązywaniu problemów energetycznych. Do pozyskania jego potrzebna jest energia elektryczna, aby przy pomocy elektrolizy rozłożyć wodę na tlen i wodór, co wydawać się może świetnym rozwiązaniem technologicznym, szczególnie że ilość energii potrzebnej do wytworzenia danej ilości wodoru, jest mniejsza niż ta, którą możemy uzyskać w wyniku spalania wodoru w celu pozyskania energii cieplnej. Tego rodzaju rozwiązania są sprawdzone już od dawna i po naszych ulicach jeździe dużo samochodów które wspierane są, a czasem jedynie napędzane właśnie wodorem.

Występują tu spore problemy natury technicznej. Sprężony nawet wodór zajmuje sporo miejsca i konieczne są do jego magazynowania spore zbiorniki, odporne na bardo duże ciśnienia wewnętrzne. Wodór to też gaz o bardzo małej wielkości cząsteczek więc przenika wręcz przez różnego rodzaju ścianki zbiornika i inne materiały techniczne.Przy odpowiednim stężeniu jest silnie wybuchowy, co stanowić może duże zagrożenie i niebezpieczeństwo użytkowe. Jest to jednak najbardziej ekologiczna wersja pozyskiwania energii, ponieważ wytwarza tylko wodę jako efekt procesu spalania.